امسال هم بی ام و با دستی پر به یکی از مهم‌ترین نمایشگاه‌ها، یعنی نمایشگاه CES آمده است! این کمپانی آلمانی، در غرفه امسال خود، دست به رونمایی از دو نسخه جدید از بی ام و iX زده است. بی ام و در کنار رونمایی از iX M60، از یک کانسپت دیگر با نام iX Flow پرده‌برداری کرده است که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.
این کانسپت در اصل نسخه‌ای خاص از مدل iX است که با فشردن یک دکمه، رنگ بدنه خود را تغییر می‌دهد! یک رویای همیشگی که تا پیش از این در ویدیوهای ساختگی دیده بودیم، توسط بی ام و به واقعیت نزدیک شده است.
از لحاظ علمی باید بگوییم بی ام و سطح بدنه iX Flow را به یک پوشش مخصوص مجهز کرده است. این پوشش دارای میلیون‌ها میکروکپسول از جوهر الکترونیکی بوده و ضخامتی مشابه با موی انسان دارد. هر کدام از کپسول‌ها دارای ذرات ریز سفید با بار منفی و ذرات تیره با بار مثبت هستند. یک میدان الکتریکی تعیین نیز می‌کند که کدام ذرات در سطح میکروکپسول‌ها تجمع پیدا کنند و اینگونه رنگ کلی بدنه شکل می‌گیرد!
البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که در حقیقت، تکنولوژی به کار رفته در بی ام و iX Flow جدید نبوده و قبلا در دستگاه‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. این تکنولوژی ریشه در جوهر الکترونیکی (E Ink) دارد، همان تکنولوژی که کتابخوان‌های الکترونیکی و دستگاه‌هایی مثل آمازون کیندل از آن بهره می‌برند.

با تمام این حرف‌ها، در حال حاضر با توجه به محدودیت‌های موجود، امکان تغییر رنگ، فقط از تیره به روشن وجود داشته و نمی‌توان مثلا رنگ قرمز را به آبی تبدیل کرد. البته ب‌ام‌و نیز گفته است که تغییر رنگ از تیره به روشن و یا برعکس آن کاملا کاربردی بوده و بسته به فصل سال رانندگان می‌توانند از آن برای گرم کردن یا خنک نگه داشتن داخل کابین کمک بگیرند!
از طرفی تکنولوژی الکتروفورتیک به کار رفته در ب‌ام‌و iX از لحاظ انرژی هم بسیار کم مصرف بوده و تنها هنگام تغییر رنگ به میزان کمی انرژی مصرف می‌کند. باواریایی‌ها یک کاربرد دیگر برای این تکنولوژی نیز تبلیغ کرده‌اند. آنها این تکنولوژی را به دنیای مد ارتباط داده و معتقدند مالکان می‌توانند با کمک آن، ویژگی‌های شخصیتی، علایق و جایگاه اجتماعی خود را بیشتر و بهتر بروز دهند.
بی ام و M4 کامپتیشن کانورتیبل
هنوز مشخص نیست که قابلیت تغییر رنگ بدنه به این زودی‌ها در مدل‌های تولیدی ب‌ام‌و مورد استفاده قرار می‌گیرد یا خیر، اما با توجه به اینکه می‌تواند از طریق سرویس اشتراکی ماهانه برای کمپانی درآمدزایی کند، احتمالا باواریایی‌ها در آینده روی آن حساب ویژه‌ای باز خواهند کرد و قصد تولید انبوه آن را دارند.
همچنین باید گفت که احتمالا تولید پنل‌های بدنه مجهز به این میکروکپسول‌ها، گرانتر از قطعات عادی خواهد بود و از همین رو اضافه شدن این آپشن به خودروهای تولید انبوه بی ام و احتمالا با هزینه گزافی همراه خواهد بود و بعید است که بتوان چنین آپشنی را در خودروهای ارزان قیمت مشاهده کرد.
به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی،‌ حضور بی ام و در نمایشگاه ces 2022 با این تکنولوژی بیشتر کاربرد تبلیغاتی را پوشش می‌دهد و برای عرضه آن به صورت تولید انبوه نیاز به چند سال زمان بیشتر خواهد بود.
این نوشته تغییر رنگ بدنه BMW iX Flow برای اولین بار ظاهر می شود در همراه ماشین.